Zakończenie realizacji projektu "Konserwacja książeczek kwestarskich oraz księgi zawierającej historię bonifratrów w Europie Środkowej"
Początkiem listopada zakończono kolejny etap konserwacji zasobu cieszyńskiego archiwum bonifratrów.
więcejPoczątkiem listopada zakończono kolejny etap konserwacji zasobu cieszyńskiego archiwum bonifratrów.
więcej20 czerwca nasze archiwum rozpoczęło realizację kolejnego dużego projektu konserwatorskiego realizowanego ze środków Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
więcej Jednym z najważniejszych założeń programu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego” jest inwentaryzowanie i katalogowanie zbiorów uczestniczących w nim podmiotów. W Archiwum i Bibliotece OO. Bonifratrów w Cieszynie do katalogowania przeznaczona 2 900 woluminów, spośród których 194 to starodruki, a 1 729 to książki dawne, a więc te wydane przed rokiem 1951. Działania te przeprowadzane są za pomocą programu MAK, z którego korzysta większość bibliotek w Polsce, w tym Biblioteka Narodowa, oraz pozostali partnerzy projektu. W chwili obecnej całość prac nad katalogowaniem wyżej wymienionej części zasobu została ukończona, trwają zaś działania mające na celu stworzenie katalogu książek nowych.
Nie można zapomnieć o tworzeniu inwentarza zasobu archiwalnego. Dzięki współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych w Warszawie zadanie to realizowane jest przy pomocy programu IZA, nieodpłatnie udostępnionego przez partnera. Tym samym Archiwum i Biblioteka OO. Bonifratrów jest jedną z niewielu w Polsce instytucji kościelnych, których zasób znajdzie się w ogólnopolskiej bazie danych archiwów państwach.