Zakończenie realizacji projektu "Konserwacja książeczek kwestarskich oraz księgi zawierającej historię bonifratrów w Europie Środkowej"
Początkiem listopada zakończono kolejny etap konserwacji zasobu cieszyńskiego archiwum bonifratrów.
więcejPoczątkiem listopada zakończono kolejny etap konserwacji zasobu cieszyńskiego archiwum bonifratrów.
więcej20 czerwca nasze archiwum rozpoczęło realizację kolejnego dużego projektu konserwatorskiego realizowanego ze środków Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
więcejOd roku 2010 Konwent Zakonu Bonifratrów w Cieszynie jest wydawcą serii Monumenta Historica Fratrorum Misericordiarum Tessinensis. Wydawnictwa finansowane są z różnych źródeł zewnętrznych przy współudziale środków własnych. Dotychczas w serii ukazało się pięć tomów, kolejny jest na etapie opracowania w związku z realizacja projektu Opracowanie historyczne materiałów źródłowych dotyczących konwentu i szpitala bonifratrów w Cieszynie w okresie I wojny światowej zawartych w księdze kapitulnej (AKBC 24, Capitel-Buch) oraz ich publikacja w postaci tradycyjnej oraz elektronicznej.
Repertorium konwentu bonifratrów w Cieszynie z 1724 roku, opr. M. Kuśka, J. Marecki, Cieszyn 2010.
M. Kuśka, J. Marecki, Inwentarz archiwum konwentu bonifratrów w Cieszynie, Cieszyn 2012.
Księga kasowa konwentu bonifratrów w Cieszynie, opr. M. Kuśka, J. Marecki, Cieszyn 2012.
M. Kuśka, Szpital bonifratrów w Cieszynie w latach 1900–1914, Cieszyn 2014.
Konwent i szpital bonifratrów w Cieszynie w latach I wojny światowej (fragment kroniki klasztornej), opr. M. Kuśka, Cieszyn 2016.