poleć znajomemu dodaj do ulubionych kontakt
2023-12-06 14:49:46
Zakończenie projektu "Konserwacja dwóch rękopisów oprawnych"

20 listopada bieżącego roku zakończyła sie realizacja kolejnego projektu konserwatorskiego realizowana z dofinansowaniem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

więcej
2022-12-10 13:13:01
Zakończenie projektu "Konserwacja dwóch osiemnastowiecznych rękopisów oprawnych"

Końcem listopada zakończyła się realizacja kolejnego projektu konserwatorskiego dofinansowanego ze środków Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

więcej
Jeżeli chcą Państwo być na bieżąco informowani o nowosciach wydawniczych prosimy wpisac emaila poniżej.

e-mail:

Wyślij


Wpisz poniżej szukaną frazę


Szukaj


Multiwyszukiwarka

Sygn. 9.

2012-07-31 10:09:22

Konserwacja, digitalizacja, mikrofilmowanie, kompleksowe opracowanie naukowe oraz wydanie w formie materiału źródłowego rękopisu oprawnego Repertorium 1724.


        Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku od złożenia wniosku o dofinansowanie projektu przez Zarząd Województwa Śląskiego. Został on pozytywnie rozpatrzony i 1 lipca, po podpisaniu umowy z instytucja dofinansowującą rozpoczęły się prace nad kolejnymi etapami projektu.
Zadanie polegało na konserwacji, kompletnym opracowaniu naukowym oraz udostępnieniu i popularyzacji materiału źródłowego dotyczącego historii Śląska. Obiekt, Repertorium z roku 1724 (sygn. 9), przekazany został do pracowni konserwatorskiej, a następnie rozebrany. Poszczególne karty i składki poddane zostały wszystkim wymaganym zabiegom konserwatorskim, po czym całość dokumentu została zdigitalizowana (Przed ponownym zszyciem woluminu. Ten sposób digitalizacji, polegający na skanowaniu poszczególnych kart, nie zaś bloku całego woluminu, gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo dla obiektu, uzyskuje się również dużo lepszą jakość skanu, a więc materiału, który udostępniony został szerokiemu kręgowi odbiorców). Z kopii cyfrowej wykonany został mikrofilm, który gwarantuje, przy odpowiednich warunkach przechowywania, trwałość zapisu rzędu kilkuset lat.  Po zakończeniu procesu digitalizacji obiekt ponownie zszyto a następnie oprawiono. Zakres i jakość wykonania prac konserwatorskich odebrana została przez stosowną komisję.
         Równocześnie dokument poddawany był kompleksowym pracom neograficznym przez dra Przemysława Stanko. Całość odczytano i przepisano jego treść w językach oryginalnych, a następnie przetłumaczono na język polski. Tłumaczenie zostało poddane opracowaniu historycznemu w zakresie zgodnym z założeniami zawartymi w metodologii nauki historii, sporządzono odpowiednie przypisy, rozwinięto skróty, wykonano stosowne indeksy oraz opatrzono wstępem oraz uwagami metodologicznymi i edytorskimi. Prace te wykonali mgr lic. Maksymilian Kuśka oraz ks. prof. dr hab. Józef Marecki.
         Taki zakres i kompleksowość prac skoncentrowana na jednym rękopisie oprawnym, jest niewątpliwym novum w skali naszego kraju. Materiał źródłowy poddano konserwacji i tym samym substancja historyczna została zachowana na wiele dziesiątek lat bez konieczności ingerencji konserwatora. Wykonano kopię cyfrową rękopisu, jak również mikrofilm, co z jednej strony zdywersyfikowało możliwości korzystania z materiału,               z drugiej zaś strony pozwoliło zachować oryginał w dobrym stanie, bez konieczności udostępniania. Proces digitalizacji pozwolił udostępniać substancję w bibliotece cyfrowej, poszerzając tym samym w ogromnym stopniu możliwości prowadzenia na niej prac badawczych oraz kwerend. Wydanie źródła wraz z komentarzem historycznym jest kolejnym z materiałów, wspomagających badania nad historią regionu oraz dziejów zgromadzeń zakonnych na Śląsku. Rzetelność wykonania tej części prac potwierdzono recenzją wykonaną przez samodzielnego pracownika naukowego.
        Całość kosztów poniesionych przez Konwent Zakonu Bonifratrów w Cieszynie w związku z realizacja projektu to 48 987,50 złotych, z czego dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Śląskiego wyniosło 13 226,63 złotych, a więc 27%.
        Praca stała się pierwszym woluminem serii wydawniczej Monumenta historica fratrorum misericordiarum Tessinensis, która jest obecnie kontynuowana i w jej ramach jesienią bieżącego roku ukażą się dwa kolejne woluminy.
Wydawnictwo można nabyć w Konwencie Zakonu Bonifratrów w Cieszynie.

Pliki do pobrania:

Repertorium część I
Repertorium część II

 

Zdjęcie 1
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 4


Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij