2017-07-20 13:47:07
Inwentarz zespołu archiwaliów w Archiwum i Bibliotece OO. Bonifratrów w Cieszynie
W latach 2009-2010 w ramach projektu Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego sporządzono inwentarz zespołu archiwaliów należących do cieszyńskiego konwentu bonifratrów.
W roku 2012 zdecydowano o wydaniu inwentarza w formie książkowej. By uczynić to z należytą rzetelnością, konieczne było uzupełnienie inwentarza w zakresie uszczegółowienia opisów poszczególnych jednostek archiwalnych, jak również wpisanie do inwentarza nowych nabytków oraz sporządzenia opisu zastosowanego aparatu naukowego.
Wyżej wymienione zadania realizowane były w ramach projektu Dokończenie opracowania oraz wydanie w formie książkowej oraz elektronicznej inwentarza archiwalnego Archiwum i Biblioteki OO. Bonifratrów w Cieszynie, który zyskał dofinansowanie Zarządu Województwa Śląskiego. Stosowna umowa została zawarta w dniu 3 lipca 2012 roku, zaś dofinansowanie ze środków publicznych wynosiło 6 700 złotych, to jest 37% całości, opiewającej na kwotę 18 000 złotych.
Celem zadania było dokończenie oraz udostępnienie, w formie elektronicznej oraz papierowej, szerokiemu kręgowi zainteresowanych, w tym badaczom oraz pracownikom archiwów państwowych i kościelnych, inwentarza jednego z najstarszych i najcenniejszych pod względem zasobu archiwum na Śląsku Cieszyńskim. Zawiera on ponad dwieście dokumentów rękopiśmiennych, w zdecydowanej większości woluminów oprawnych, świadczących o z góra trzystuletniej historii, nie tylko Braci Miłosiernych, ale całego Śląska. Zasób archiwum obejmuje również niewielkie zespoły archiwaliów z Neustadt oraz Kuks. Wydanie inwentarza pozwoliło zacznie uprościć oraz ułatwić dokonywanie kwerend archiwalnych, a tym samym przełożyć się na ilość i jakość prac historycznych dotyczących Górnego Śląska.
M. Kuśka, J. Marecki, Inwentarz archiwum konwentu bonifratrów w Cieszynie, Cieszyn 2012